Co je to reining ...

 

 

 

... požádal jsem některé z vás, přesněji ty, na které jsem znal emailovou adresu, aby se pokusili vyjádřit "co je to reining". Taky jsem to zkoušel, rozhodně to není jednoduché.

 

A jak si s tím poradili první z vás ? Čtěte ...


 

"stručně - otěže, rozvitě - otěžování"

 

Radan Jirák

 


Co je to REINING?

Každý by asi odpověděl na tuto otázku jinak. Reining je „královská“ disciplína, jak se mu s oblibou přezdívá a je jedna z nejatraktivnějších z  westernového sportu. Neznalý člověk, když vidí dobře zajetý reining, řekne si „wow“, to je super, jak se může kůň tak rychle otočit či tak dlouze klouzat po zadních nohách, ale každý reiningový jezdec ví, kolik je zatím dřiny, konzultací s trenéry, hodin a hodin strávených doma na kolbišti . Mohla bych tady vypsat pravidla, jak se přesně reining boduje, výstroj, popsat patterny (úlohy), ale myslím, že to si můžou všichni přečíst v pravidlech a navíc takových článků bylo o reiningu napsáno už víc než dost.

Já vám zkusím přiblížit reining trochu jinak, z pohledu diváka, který přijíždí na prestižní závody, kde konkurence je obrovská, v koňských rodokmenech se tyčí jména nejlepších reiningových hřebců a linií současnosti.

Vejdete do haly, kolbiště pečlivě zbránováno, pět rozhodčích na svých místech,  tribuny plné k prasknutí, na elektronické tabuli se objevuje jméno jezdce a koně, hlasatel zopakuje jména, řekne ještě pár informací.  Jezdec vjíždí do kolbiště, košile perfektně sladěná s přehozem pod sedlem, na jeho tváří je vidět velké soustředění, kůň se leskne, vykračuje klidným krokem na prověšených otěžích, lehce se rozhlíží po tribunách.  Na středu se jezdec zastaví, upraví si otěže, zhluboka se nadechne a začne spinovat, kůň se točí tak rychle, že si jen pomyslíte, jak panebože může ještě u toho počítat.  V tom se na konci čtvrtého spinu ozve nápověda v podobě zapískání od týmových kolegů a kamarádů. Výdrž, 4 spiny na opačnou stranu, pak následují rychlé velké kruhy.  Kůň zabírá, běží na volných otěžích, jezdec pobízí, publikum píská a povzbuzuje. Na konci druhého kruhu jezdec dosedá do sedla, kůň okamžitě zpomalí na malý kruh, uprostřed ladný přeskok. Neuvěřitelné jak kůň stoprocentně poslechne na skoro neznatelné pobídky.  Kruhy na opačnou stranu, přeskok, hala se otřásá v základech, když publikum jásá a povzbuzuje při nájezdu na sliding stop. Kůň dává zadní pod sebe, přední nohy doklusávají, neskutečné sklouznutí několik metrů, po rollbacku je kůň stále vyrovnaný, cválá na další sliding stop, ještě lepší než ten předešlý, rollback, poslední oblouk, kůň se rozbíhá na finálový stop, hala se začíná bořit, jak publikum šílí, couvání, kůň dává hlavu skoro k písku na zahozených otěžích.  Rozhodčí sčítají skóre, ještě konečná kontrola uzdění, vše je v pořádku. Na tabuli se objevuje veliký nápis TOP SCORE a za ním neuvěřitelné číslo v podobě skóre. Jezdec plácá koně po krku, skáče radostí, teď už nic nebrání pocitům štěstí a obrovské radosti.

Když vidíte takovýhle reining, je to úžasný zážitek a hned máte motivaci víc trénovat, abyste se alespoň o trochu víc přiblížili. Takhle na mě zapůsobila vítězná jízda mladého jezde Arno Hornstettera na německém NRHA Breeders Futurity.

Ale ne každé závody končí takovým vítězstvím. Někdy se může stát, že je koník přetrénovaný, nesedne mu povrch na kolbišti nebo je jen ve špatné náladě a odmítne se otočit do spinu, tak se postaví na zadní, vykopne po ostruze při přeskoku atd. Může se stát, že jezdec poplete úlohu, špatně spočítá spiny. Ale když se nám náhodou stane takováhle věc musíme to přejít, soustředit se na další závody. Chybami se člověk učí, reining je sport jako každý jiný a nikdy nevíte jak dopadnete, když vjíždíte na kolbiště.

 

Jana Kytková


Co je REINING ???      pro nás ???

 
1/ LEGÁLNÍ DROGA !!!
 
2/ Moderní sportovní disciplína, která má v sobě opravdu úplně vše, co dělá sport sportem a co  k němu neodmyslitelně patří ! Poctivou tvrdou nekončící dřinu, zdravou soutěživost až dravost a samozřejmě nechybí i pořádná dávka adrenalinu !!!
 
3/ Sport kde sám nejste nic, sport kde jste jen jednou polovinou z dvojice, sport ve kterém maximálně vynikne partnerství člověka a koně !!!
 
A co jej dělá pro nás výjimečným ?
 
Nádherný nepopsatelný pocit sedět v sedle na uvolněném koni, jízda na volných otěžích, kůň, který se poslušně nechá vést a reaguje ochotně na jezdcovi pobídky, všechny ty rychlé velké kruhy, spiny, sliding stopy, nervozita před startem, napětí v hledišti i v týmech, radost z vydařené a dobře zajeté úlohy, ale i pocity zklamání, když se nám ne vše povede podle našeho přání.
 
                 TAK TOHLE JE REINING !!!
 
Snad s námi ti, kteří už měli tu čest reining vyzkoušet budou souhlasit a těm, kteří to štěstí ještě neměli vzkazujeme " Přijďte se v nadcházející sezoně 2005 přesvědčit o pravdivosti našeho tvrzení !!!
 
JE TO OBROVSKÁ LAVINA, KTERÁ SEBOU STRHLA A VALÍ I NAŠI RODINKU
 
 Všechny Vás srdečně zdravíme
 Švédovi Vyškov

 


 

Reining je jedna z nejatraktivnějších westernových disciplín, kdy jezdec předvádí svého koně v jedné z deseti předepsaných úloh (paternů), které obsahují vždy stejné konkrétní manévry - cviky (spiny, sliding stopy, rollbacky, speed kontroly, letmé přeskoky, rundowny, couvání, výdrž - vše bychom podrobně objasnili). V každém patternu jsou tyto cviky dány v jiném pořadí. Jezdec se musí naučit předepsanou úlohu zpaměti! Jde o to, že koník musí celý pattern zajet za prvé bezchybně (tzn. udělat všechny předepsané cviky správně a v daném pořadí) za druhé jakoby sám tzn., že divák na tribuně by neměl vidět žádné jezdcovo pobídky (mj.držení koně na otěži) A nakonec hraje nemalou roli i rychlost (ta by se měla zvyšovat postupně s tím, jak koník zvládá preciznost všech jednotlivých cviků a z jakou ochotou se dá celou úlohou vodit). Každý jezdec se svým koněm má při vstupu do arény na kontě 70 bodů. Rozhodčí udělují za špatné provedení cviků a chyby tzv. penalty (jsou dané, přesně podle pravidel), ty vždy snižují skore. A dále udělují body buď minusové nebo plusové za celkový dojem provedení každého cviku. No zkrátka, kdo začíná ten jezdí pomalu a s chybami... Špičkoví koně jezdí samozřejmě bez chyb, všechny manévry dělají s neskutečnou dynamikou a rychlostí a navíc to vypadá jako kdyby na nich jejich jezdec ani neseděl! Prostě mu jakoby čtou myšlenky ...a projedou celou úlohou vlastně úplně sami a s radostí.Aby to tak fungovalo je k tomu zapotřebí vynikající kůň, trenér a jezdec. Jedno nejde bez druhého, zázraky se nědějí...

A tak pořád dál a dál, dalo by se o tom mluvit ještě dlouho. Nejlepší je to vyzkoušet, protože čím víc o tom člověk ví, tím chce vědět a umět víc a víc a nakonec ho to úplně pohltí jako nás dva...

 
No, asi jsme se rozpovídali až moc. Pravdou je, že pro nás je vlastně komunikace s koňmi něco jako droga (zdravá droga), která sice stojí peníze, ale stojí za to! A život bez ní (bez nich) si asi ani neumíme už představit. Jen nás těší, že nejme sami!!! Těší nás jakákoli komunikace s koňmi, kdy se jim snažíme něco interpretovat a oni nás pochopí.
 
P.S. Teď si to vysvětlení, oč jde v reinigu,přečetl náš 17 letý syn Adam (laik, který má úplně jiné záliby a ačkoli má koně doma ve stáji a vidí nás trénovat na jízdárně, ve skutečnosti vlastně neví co reining znamená)a řekl, že to vysvětlení reiningu je moc odborné a složité a že máme napsat jen podstatu.

Podstata, co to je podstata?

      -  Perpektní předvedení koně, kdy kůň udělá předepsané úkoly, s co největší precizností, ladností a rychlostí a udělat tak obrovský dojem na všechny (hlavně na rozhodčí)? Takhle to náš Adam zkrátil. Tak já nevím...

 
 S pozdravem
 E a R Zimmermannovi

 Doufám, že ještě nějaké definice nebo charakteristiky dostanu, pak vám je sem doplním. V každém z těchto pokusů o popis reiningu je něco osobitého a jedinečného, sám jsem byl potěšen některými obrazy. které mi jednotlivé části vyvolávaly v představě.

Díky všem za příspěvek.

 

JH