NRHA - Mario Boisjoli - FAQ

  (9.1.2005)

 

... NRHA vydala jako pomůcku pro nové zájemce o reining "A Pocket Handbook for Reiners", který obsahuje odpovědi na FAQ - tedy Frequently Asked Questions/často kladené otázky/.

Odpovědí se ujal Mario Boisjoli, trenér, aktivní závodník a reiningový rozhodčí, s více než 20-ti letou praxí.

Protože se obdobné otázky vyskytují i u nás, předkládáme vám překlad toho, jak na ně odpovídá Mario.

Zde je prvních 24 otázek z celkového počtu 72 ...


 

 

 

Otázka

Odpověď

1

Jsou krevní linie u reiningových koní důležité ?

 

Samozřejmě jsou, a to velmi. Ačkoliv existují určité vyjímky, téměř všichni špičkoví reiningoví koně pocházejí ze specifických krevních linií, které byly po generace šlechtěni pro westernový sport.

2

Je možné naučit reiningové cviky kteréhokoliv koně ?

 

Mnoho cviků používaných při tréninku reiningového koně pomůže všem koním zvýšit jejich prostupnost. Bylo by ale základní chybou pokoušet se dělat náročné manévry s koněm, který pro ně není vhodný nebo jich není schopen.                            

3

Je to stavba těla, která má hlavní vliv na vhodnost koně pro reining ?

 

Úspěšný chov sleduje dva cíle. Korektní stavba těla, která umožňuje provádět požadované manévry, jako je rychlý stop a obraty, je prvním z těchto cílů. Druhým cílem pak je schopnost zvládnout trénink i po psychické stránce a zůstat v klidné pohodě v při jeho průběhu.                        

4

Co to znamená korektní stavba těla ?

 

Je to samozřejmě mnoho aspektů, které charakterizují korektní stavbu těla, mezi ty nejdůležitější patří:

 1. postoj s nízkým držením hlavy

 2. rovné nohy

 3. příjemné chody

 4. celková rovnováha

 5. šikmá lopatka

 6. čtvercový rámec

5

Jaký význam má velikost koně ?

 

Velikost koně nemá velký vliv, důležitější je délka koně a celková rovnováha. V této souvislosti mi připadá důležitější vyvarovat se spíš situaci, kdy extrémně malý kůň je ježděn vysokým jezdcem. 

6

Je důležité jako jsem oblečen ?

 

Pravidla NRHA říkají, že jezdec v soutěži musí mít vhodné westernové oblečení, což znamená košili s dlouhým rukávem, westernový klobouk nebo bezpečnostní helmu, westernové boty, westernové sedlo a uždění. Jezdci mohou být oblečeni jak se jim líbí a jak jim umožňuje jejich finanční situace. Jinak řečeno, závisí na vašem důvtipu jak se oblečete, abyste udělali dobrý dojem.

7

A co klobouk ?

 

Slaměné klobouky jsou vhodnější pro horké počasí, plstěné klobouky jsou sezoní. Pozornost věnujte tvarování klobouku, pěkné tvarování dává vzhled seriózního závodníka.

8

Má nějaký vliv, když mi spadne klobouk ?

 

Podle pravidel nemá ztráta klobouku žádný vliv na hodnocení jízdy. Nešťastná ztráta klobouku však zhoršuje celkový dojem z jízdy a často má za následek ztrátu koncentrace jezdce.

9

Jak se mám chránit před ztrátou klobouku ?

 

Plstěné klobouky drží lépe než slaměné, nejdůležitější je, aby vám klobouk dobře padnul. Někteří jezdci používají sponky, lak na vlasy nebo krém na rukojeti golfových holí, které aplikují na přední část potní pásky klobouku, takže je pak lepkavý.

10

A co košile ?

 

Dlouhé rukávy jsou povinné, a z hlediska klimatické pohody je nejvhodnější vlna nebo bavlna. Je vhodné, když barva košile ladí s ostatním vybavením, např. sedlovou dekou.

11

A jeansy ?

 

Je jisté, že nové oblečení působí lepším dojmem, než staré se značně opotřebeným vzhledem.

12

A jak chapsy ?

 

Chapsy nejsou povinné, ale jsou tradiční a dodávají vzhled zkušeného a seriozního závodníka.

13

A boty ?

 

Můžete použít jakékoliv westernové boty, důležité je, aby byly čisté a nakrémované.

14

A uždění ?

 

Jakékoliv westernové uždění je přijatelné, musí být čisté a dobře udržované. Nemusí být stříbrné, ale mělo by být čisté a konzervované.

15

Jak je to s pákou a hackamore ?

 

Musí samozřejmě odpovídat pravidlům NRHA. Podrobnosti najdete na schématech v těchto pravidlech. Čas od času se v podrobnostech mění a musíte se tedy dívat do těch aktuálních. Pokud si nebudete jistí zeptejte se rozhodčího před závodem, je-li vaše uždění OK.

16

Když používám stihlo nebo hackamore, mohu držet otěže v obou rukou ?

 

Podle pravidel NRHA můžete použít jednu nebo dvě ruce jedině v případě, že používáte stihlo nebo hackamore ve freestylových třídách. Ve třídách Snaffle Bit(stihlo) nebo Hackamore se drží otěže v obou rukou.

17

A co mechanické hackamore ?

 

Mechanické hackamore je pro reiningové soutěže nepřijatelné.

18

A což otěže ?

 

Přípustné jsou jedině dělené otěže nebo romal.

19

Jak je to se sedlem ?

 

Přípustné je jakékoliv westernové sedlo, ale to, které je navrženo specielně pro reining, je pro jezdce obvykle nejpříjemnější. Důležité je, aby sedlo bylo čisté a naolejované.

20

Jak je to s poprsním řemenem ?

 

Poprsní řemen může být použit, pokud je nezbytné zabránit posunutí sedla při prudkých obratech. Mnoho jezdců jej nepoužívá, neboť mají pocit že omezuje volnost pohybu koně. Pokud jej přesto používáte, dejte pozor, aby neodíral srst nebo kůži koně na hrudníku.

21

Jak se sedlovou dekou ?

 

Existuje mnoho typů použitelných sedlových dek. Nejdůležitější je aby byla čistá a dobře udržovaná, samozřejmě dobře padnoucí, aby dostatečně chránila záda koně a nedovolila sedlu stáčet se ze strany na stranu. Chránit záda koně to je nejdůležitější faktor při výběru vhodné deky.

22

Jak show pad ?

 

Každá westernová podložka je přijatelná , ty ve stylu Navajo jsou nejoblíbenější. Musí být čistá a nepoškozená. Je vhodné věnovat pozornost volbě barvy pro dosažení celkového vzhledu.

23

Kdy potřebujete chrániče ?

 

Chrániče je možné použít kdykoliv. Poskytují ochranu šlach koně, vždy však musí být použity na obou nohách koně. Některé chrániče jsou zvlášť zesílené.

24

Jak s ochrannými zvony ?

 

Tyto zvony chrání korunku kopyta. Jsou důležité pří výcviku koně ve spinování, roněž chrání paty kopyta předních nohou před zášlapem zadním kopytem, například při spinování. Samozřejmě je důležité je udržet čisté.

 

  

JH