Who Is Jirka Pohl ...

 

 

Jiří Pohl ...

 

Charakteristika :    reiner, manžel, táta a léčitel motorových hlav

zvláštní znamení - pokud nesedí na koni, pořád mluví; pokud sedí na koni, vůbec nemluví; oblíbená penalta - 2 body za stop před středovým kuželem

                              manželka Ivana - jezdkyně, Mistrně (W.Horsemanship, Trail), lékařka prý není ani náhodou

Působiště:              Praha

Země:                    Česká Republika

 

Jirka a Ivanka ... tohle je foto z nějaké schůze, kdy Jirkovi zrovna stoupal tlak .. až najdu lepší tak ji vyměním

 

 ... lidé, které je radost potkat ...

Zdá se vám, že je Jirka Pohl na první pohled nepřístupný a mlčenlivý muž ? Tak to klame tělem. Když se dostane ke slovu má neskutečný smysl pro humor a okolí se hroutí pod záchvaty smíchu. Bez problémů zvládá i moderování, což dokázal na loňské soutěži ´IQ4. Jedinou situací, kdy Jirka vůbec nemluví, a rozhodně vám nedoporučuji ho oslovovat, je asi 5 minut před jízdou a 5 minut po jízdě. To je natolik koncentrovaný, že nevnímá okolí.

Má rád reining, dobré jídlo v rožnovském Steak Housu, pohodu na závodech a svého spolehlivého wranglera (myslím samozřejmě půvabnou ženu Ivanku). Pokud jezdí Ivanka a jde o nějaký důležitý závod, je Jirka klidně ochoten sám nejezdit a na oplátku dělá wranglera. Co Jirka vysloveně nesnáší, to jsou nedostatky v ustájení na závodech, pokud v pohodě nespí jeho kůň, ani on sám v klidu hlavu nesloží. Nedělá mu problémy spát na závodech pod širým nebem, ale když má možnost, volí příjemné ubytování a večerní posezení s přáteli.

 

Roman Zimmerman o něm napsal :

      Mnoho lidí, kteří si koupí koně a vydrží u této krásné záliby, se dříve nebo později začnou zajímat o různé druhy koňského sportu.   Mě zaujaly závody westernové a začal jsem jezdit po různých kláních u nás v ČR. Tak jsem z tribuny sledoval reining a závodící dvojice. Je to asi čtyři-pět let nazpět. Neměl jsem ani páru o tomto sportu a lidé v aréně mi připadali nafoukaní a velmi sebevědomí. Vůbec by mě nenapadlo s těmito lidmi mluvit a nějak komunikovat. Byl mezi nimi i vysoký člověk s brýlemi na barevném paintovi, stále se mračící a na první pohled jakoby naštvaný. Byl to Jirka Pohl. To byla první setkání s tímto chlápkem…

      Jsem automechanik a jednoho dne jsem jel na Libuš, po doporučení , nechat zavařit hlavu válců na BMW. Po krátkém hledání jsem dorazil do vilkové  čtvrti a na adrese  jsem mimo rodinného domku  uviděl u vjezdu zaparkovaný vlek na koně. To mě velmi zaujalo, hned jsem vrazil do dveří a spíš než prasklá hlava  mě zajímalo čí je ten vlek. V dílně mě přivítal příjemný člověk, vysoký s brýlemi, který měl velmi profesionální chování a v okamžiku se mnou vyřídil problém týkající se prasklé hlavy. Na můj dotaz: " čí že je ten vlek“, odpověděl: "no přece můj“. "Vy máte koně?“, ptal jsem se vykuleně. "No už dlouho"… Byl to Jirka Pohl.  V montérkách vypadal docela jinak než na svém koni.

     Loni jsem poprvé i já začal aktivně závodit a v průběhu sezony jsem se s Jirkou seznámil blíže.

     Asi pro každého, kdo začíná, jsou závody dost velkou zátěží na psychiku a není moc lidí (reinerů), kteří by vás v tu chvíli povzbudili - to mluvím z vlastní zkušenosti. Dnes mohu říci , že Jirka je jeden z mála , který toto dokáže. On sám je výborný jezdec. Jeho koník není tak jednoduchý na ježdění, není to typ koně, který se snadno trénuje. Jirka mu věnuje mnoho času a mnoho trpělivosti, a je to vidět - rok od roku se zlepšuje ! Myslím si, že ho nikdy  neprodá. Je to záležitost srdce.

     Dnes se navštěvujeme navzájem, naše manželky se kamarádí a jsme rádi , že máme přátele se stejnou zálibou, a tou jsou koně a psi.

     Moje zkrácená charakteristika je, že na první pohled je Jirka dost nepřístupný  a nekamarádský. Kdo ho ale zná blíž, dá mi určitě za pravdu, že je to veselá kopa, výborný společník, milovník všeho živého, koní a psů obzvlášť. Je to reiner celým srdcem!

 

 ... Jirka se svým Stardust Bellem je asi nejspolehlivější jezdce naších kolbišť. Nejspolehlivější ve smyslu tom, že jeho jednotlivé jízdy jsou téměř "jako z kopírky", s minimálními odchylkami v provedení jednotlivých cviků, každopádně s jasným trendem postupného zlepšování.

 

... ať ti Jirko stále daří na co sáhneš ...

 

 

 

Roman Zimmermann

Míša Zachová

JH