Who Is Milan Lupač ...

 

 

PharmDr.Milan Lupač ... "muž se srdcem reinera"

 

Charakteristika :    reiner, chovatel, lékárník, nadšenec pro cowboy trail, old west, country music a dobré pivo

                              zvláštní znamení - neumí namontovat el.zásuvku na vozík na koně

                              manželka Iva - lékařka

                              dcera Ema - totálně ponořená do reiningu s názorem, že tatík jí kazí koně. Sen, být veterinářkou.

Působiště:              Uherský Brod

Země:                    Česká Republika

 

Milan a Ema ... 

 

Obdivuji lidi, kteří se nevzdávají, a krok za krokem se snaží dosáhnout na svou vysněnou hvězdu ...

... takovým člověkem je pro mne pan doktor Lupač. Já jsem jej poprvé viděl v roce 2003 v Kostelanech, v předvečer závodů, kdy kroužil na koni po kolbišti, a volal na svou manželku sedící na tribuně : "... cválám na správnou nohu ?", zpátky se mu vrátila odpověď :"... ale copak já vím ..." . No, cválal na špatnou, ale ...

 

Roman Nedoma o něm napsal :

... Milana Lupače jsem poznal poprvé po telefoně v roce 2002, hledal pro sebe a rodinu quarťáka na trail do přírody. Předpoklad, měl to být mohutný kůň, protože jak víš nepatří mezi sortu Napoleonskou.
Nabídl jsem mu tehdy koně "Arc Diamond Enterprise". Slovo dalo slovo, a že se na něj přijede podívat do Bratislavy při příležitosti běhu jejich dostihového koně na dráze v Bratislavě. Měli dobrého steeplera jménem Vsacan, který byl zároveň i jejich špacírákem na projížďky v okolí Uherského Brodu. Arc/Arči padl do oka Ivě /manželce/ hned při první návštěvě. Milan si přijel jedenkrát koně vyzkoušet a kůň putoval do dostihové stáje Milan & Ema u Uherského Brodu.
Vzhledem k tomu, že jsem tenkrát viděl, že Milan & spol. není zrovna v ježdění Shawn Flarida, jsem mu dal typ na trénování Marcelu Cvrkalovou, momentálně asistentku trenéra Christiana della Pozza v Itálii u Manuela Bonzána /majitel Ricchochet Roostera/, která se jim věnovala v zimě na Ranči v Koryčanech, kde vlastně byli i počátky westernových špacírů rodiny Lupačú. Mimochodem Milan je velký znalec Country music a sám dokonce hraje na banjo.
Jejich nadšení pro western stoupalo a několikrát jsem je oslovil, jestli nemají chuť to přece jen zkusit "vážně".
Při jedné z mých cest do Itálie jeli i oni do Reggia Emilia na Derby NRHA. Myslím si, že tam je to chytlo.

V roce 2003 jsem musel přestěhovat mé koně v Bratislavě na jiné místo, kde jsem bohužel neměl místo pro valacha Peppy San De Stava, a tak jsem jej nabídl rodině do Uh.Brodu. Věděl jsem, že mezi Emou a otcem začíná vzkvétat boj o Arčiho a Peppy byl druhý kůň. To už se ale přestěhovali pod křídla ranče Kostelany, kde mohli trénovat pod dohledem Iky a Hynka.
Zbytek už víš i Ty.
Zdravím všechny dobré lidi na druhé straně monitoru.
Ciao Romano

 

Zbytek vím, i když určitě ne úplně celý.

 ... druhý den poté, co před svou manželkou kroužil na opačnou nohu, nastoupil Milan s Arčim do své první soutěže. Ta jízda byla nezapomenutelná, Arči po celou jízdu mával na přihlížející vyplazeným jazykem, celkově na té jízdě byla patrná malá vyježděnost jezdce a druhá ruka na otěži přinesla "score 0".

Přesto jsem musel obdivovat odvahu a osobní sílu (stejnou jakou o rok později předvedl i pan Sedláček), která zde byla jasně patrná, a při našich dalších setkáních na kolbišti se zdála být nezdolná a nevyčerpatelná.

Dnes už Milana takhle jet neuvidíte. Po měsících usilovného tréninku a práce s koněm se Milan propracoval na dobrou reiningovou úroveň a určitě ještě poroste.

Je to opravdu obdivuhodné, Milan byl v roce 2004 nejčastějším účastníkem reiningových soutěží. Třeba přiznat, že také možná s největší smůlou, protože ze svých osmi startů obdržel 4x "score 0". Po celou dobu však bylo patrné postupné zlepšování, i mezi jednotlivými závody, které následovaly často víkend co víkend.

 

... právě pro své vlastnosti, a také jako výraz uznání, byl Milan vyhlášen "osobností roku 2004 v reiningu ČJF" .

 

Milan s Ivou a Emou patří k lidem, které je na soutěži radost potkat ...

 

 

Romano Nedoma

JH

 

P.S. o Ivě to tady nepíšu jen tak pro nic za nic. Už víte, že Iva je lékařka a opravdu dobrá. Její rada, která se mimochodem stala méně známým výrokem roku 2004, Jardovi Doležánovi a mně možná zachránila život po večeři na jednom ranči. Zněla: " ... jo, silnej hořkej černej čaj s rumem, to je pěkný svinstvo, to zabije i salmonelu !" ... zabilo. Doporučuji Ivě pozorně naslouchat.