Who Is Miroslav Zezulka ...

 

 

Miroslav (Mirek) Zezulka ...

 

Charakteristika :    chovatel koní a psů, rekreační jezdec, podnikatel, manžel, táta a dlouholetý nadšený příznivec westernového sportu

zvláštní znamení - trvale bezčasu

                              manželka Iva - potřebujete-li něco s Mirkem dojednat, obraťte se na ni

                              dcera Markéta ("Makyna"), syn Richard

Působiště:              APPA Ranch - Valašská Bystřice u Rožnova p.Radhoštěm

Země:                    Česká Republika

 

To je ta pravá "zem krále Miroslava" ...

 

 ... lidé, které je radost potkat ...

 

Míša Zachová

Mirek Zezulka je úspěšný podnikatel, který to na sobě nedává znát žádnou zvýšenou hrdostí nebo snobismem. V duchu Valašského kraje je vstřícný a usměvavý ke svému okolí, má rád příjemné lidi a umí se bavit. Ačkoliv sám aktivně nejezdí, vyprovokoval k výkonům svoji dceru Markétu a celý chov koní přizpůsobil požadavkům na kvalitní reiningové quartery. Je cílevědomý ve své práci i koníčku, má rád profesionální přístup. Jediný nedostatek je, že často není k zastižení na telefonu. Buď má jednání, nebo nahání slabý signál.

 

Iva Zezulková ví určitě nejvíc :

Prvního koně jsme si koupili v roce 1995 a byla to černá klisna klusačka "Lally". Tu jsme ještě neměli ustájenou doma. Ač to nebyl QH, byla tak úžasná, že bylo jasné, že nezůstane jen u ní. Proto jsme v roce 1996 postavili stáj a začali budovat ranch. Prvním naším koněm amerického plemene byl Crazy Legs Luck (Ap) a brzy po něm Queen of Straws (Ap) - první závodní klisna Markéty. Pak už následovaly nákupy koní Paint Horse, kteří se Mirkovi líbili ze všech nejvíc. No a mezi nimi sem tam nějaký ten QH. Ovšem v tak malé míře, že se v tom barevném stádu úplně ztráceli. Také název ranče se nabízel sám - APPA (APpaloosaPAint). Ovšem časy se mění a Mirek postupně měnil, měnil až úplně vyměnil :-). Dnes už na ranči nenajdete ani Appaloosu ani Painta. Veškerý chov se soustředí na plemeno QH. Ale Mirek stále opakuje, že ještě si pořídí Painta - hřebce, ale až se ten správný pro něj narodí.

 

Mirek na koních jezdí, ale výhradně rekreačně. Nic víc mu ani čas nedovolí, protože nejvíce času věnuje firmě, která bohužel s koňmi nemá nic společného. Kdyby začal závodit nebo trénovat, musel by to dělat naplno, protože to ani jinak neumí. Tak se věnuje především chovu, který chce mít opravdu kvalitní nejen teď, ale i do budoucna. Bere to velmi vážně, ostatně jako  všechno, co dělá. Zaměřením je chov, jak jinak, reiningových linií.

 

Kde ke koním přišel? S tím se člověk musí narodit (kdo se s tím nenarodí, tak jen kolem nich úřaduje -  já :-). Koně doma měli, když byl malý. Ale od jeho 6 let u ne. Přesto, co jej znám, mluvil o tom, že si jednou koně pořídí. Definitivním impulsem ale asi byla Markéta, protože se už snad narodila se slovem "kůň" na rtech. Nikde kolem nás koně nebyly, přesto se stále co by sotva mluvící mimčo stále vyptávala, kde jsou ty její koně. To u pak bylo dané. Na to Mirek slyšel a už tehdy jí slíbil, že a jí bude 11, koně koupí. Nakonec to sám nevydržel a koně koupil o 3 roky dříve.

 

... ať tvé království vzkvétá, a koně v něm mají křídla ...

 

 

Míša Zachová

Iva Zezulková

JH