Who Is "Bob Mayhew" ...

 (30.11.2004)

 

... o anglických reinierech toho u nás příliš mnoho nevíme, proto jsem uvítal příspěvek Terezy Knihové.


"... půlnoční cowboy"

Trojnásobný vítěz British Reining Open Championship a člen reiningového týmu na World Equestrian Games. Seznamte se s western ridingovou star Bobem Mayhewem.

Bob Mayhew je velkým jménem ve světě western ridingu. Reprezentoval Velkou Británii na World Equestrian Games v Jerezu ve Španělsku v roce 2002. Byl třikrát korunován British Reining Open Championem. Je též významnou osobností Western Equestrian Society  (WES) v Anglii. Kvalifikoval spoustu koní pro World Quarter Horses Show v USA a stal se jedním z nejlepších a nejznámějších reinerů v UK.

Fast Facts

Jméno: Bob Mayhew

Věk: 58 let

Žije: v Hampshiru, kde se svou ženou Chrissie jezdí za Wye Oak Quarter Horses

Povolání: trainer, rider, breeder, judge

 

Den v životě .........Boba Mayhewa

7,00   budíček

7,30   moje žena Chrissie a já krmíme koně a pak si dáme nějakou snídani

8,30   uděláme vše potřebné ve stáji. Máme asistenta, jednoho studenta a pár dalších lidí, kteří nám vypomáhají

9,45   přestávka na kávu

10,15 jezdíme až do oběda - pracujeme na fyzičce v aréně a trénujeme mladé koně

13,00 čas na oběd

14,00 celé odpoledne jezdíme. Já obvykle 3 až 4 koně denně a pokud je potřeba i další během dne

17,00 krmení koní

17,30 skončíme práce na ranchi, zajdeme do hospůdky na pintu piva a vracíme se domů

19,00 dáme seno a zkontrolujeme koně. Uvaříme si večeři (rád vařím) a uděláme vše ostatní, co je potřeba kolem domu, zahrady nebo zkontroluji došlou  poštu

 

1) Jak si se poprvé dostal k westernovému ježdění?

Můj otec jezdil u armády a moje matka byla instruktorkou ježdění. Pocházím tedy k koňácké rodiny. Můj táta mi dával hodiny, když jsem byl malý, ale byly hrozně vojenské a já nenáviděl každou její minutu. Nejezdil jsem do svých 33 let. Pak jsem ale jednoho dne sedl do westernového sedla a zamiloval si ho. Zkouknul jsem pár instruktážních videokazet a všechno vypadalo tak jednoduše. Začal jsem „kout pikle“ a zkoušet western na vypůjčeném Welsh Cobovi jménem Flinty. Oboum se nám to zalíbilo a začali jsme se společně učit. Ve skutečnosti jsem nikdy neměl klasickou výuku hodin, ale zlepšoval jsem se díky sledováním top jezdců, neustále jsem se na něco ptal, kopíroval to, co oni dělali a používal běžné smysly. Svého prvního Quarter Horse jménem Chewy jsem měl, když jí byl rok. To bylo před více než 20 lety. Dnes jí je 24 let a stále jí máme ve své stáji.

2) Kolik koní máš na svém ranchi?

V téhle chvíli jich máme 32. Jsou tu chovné klisny, mladí koně v tréninku a 4 hřebci. S Chrisie jich vlastníme 18, ostatní jsou koně majitelů, kteří je u nás mají v tréninku nebo v chovu.

3) Máte teď nějakého svého „horkého favorita“?

Velké naděje vkládáme do ročního Jaye, o němž si myslím, že bude v budoucnu skvělým koněm. Moje žena má dobrého koně jménem DA Steady Vegas, tak uvidíme.....

4) Co hledáš u reiningového koně?

Reiningový kůň by měl být atleticky stavěný, mít dobrý sklon ramen a zádě, být v přirozené rovnováze. Z každého úhlu by měl vypadat uspořádaně. Quarter Horses jsou pro tento sport nejvhodnější, protože mají již zmíněnou dobrou a přirozenou rovnováhu, správnou stavbu těla a vyhovující temperament.

5) Může každý kůň dělat western?

Ano - každý kůň může dělat každou disciplínu. Samozřejmě ale někteří koně budou pro western lepší než jiní. Je to spíš o stavbě a držení těla než o plemeni. Dobrý westernový kůň bude mít přirozenou rovnováhu, dobrou stavbu těla a bude ochotný se učit. Důležitý je i správný temperament.

6) Jak se Američani divají na britské reiningové jezdce?

Myslím, že Američani byl překvapení jak dobrými mezinárodními reinery jsme se stali. V Evropě, Austrálii a Kanadu navštěvují Britové, kteří se tu učí westernovému ježdění a stále více kvalitnějších reinerů se nám po těchto zahraničních zkušenostech vrací domů. V Evropě se do tohoto sportu také vkládá více a více peněz a Američané již delší dobu nejsou dominantním prvkem - vedoucími jezdci jsou v tomto momentu Australané. Američané s tímto sportem začali a pomohli mu výrazně na správnou cestu. V Evropě se ale zlepšují tréninkové programy a navíc v zemi jako je Itálie se oživují 10 let staré chovné programy.

7) Jaké si měl pocity, když jsi reprezentoval Great Britain na World Equestrian Games?

Byla tu neskutečná atmosféra a já si odtud odvezl báječné zážitky. Navíc to bylo poprvé, co byl reining uznám mezinárodní jezdeckou disciplínou. Pro mě osobně byla velká čest být součástí Britského teamu. Skončili jsme pátí, což byl obrovský úspěch. Dojeli jsem za Američanama, Kanaďanama, Italama a jezdci z Německa - všichni jsou silní z hlediska financí a talentu. My, Angličani, se snažíme dát dohromady 5 nejlepších reinerů v Británii, zatímco Američani mají možnost vybrat si ze 150 jezdců. Proto si myslím, že být pátí na světě je velice dobré umístění. Rád bych se zúčastnil World Equestrian Games 2006. To ale záleží i na koni, kterého budu mít k dispozici.

 

Děkuji za rozhovor a přeji Bobovi splnění všech jeho čtyřnohých snů v podobě účasti na show reprezentující reinery z Great Britain........

 

... z osobních setkání s Bobem a s využitím materiálů Your Horse připravila Tereza Knihová 

www.bobmayhewtraining.com