AQHA Show v United Kingdom ...

 (18.11.2004)

 

... dnes je tady pro vás příspěvek od u nás dobře známé Terezy Knihové. Tereza se vrátila ze svého několikaměsíčního působení v Anglii, a protože tam nezahálela, a má spoustu poznatků o reiningu v Anglii i o chovu westernových koní v této kolébce angl.plnokravníka, přislíbila, že se s námi podělí o svoje zážitky  ...

 

Máme tady její první příspěvek, zatím bez fotografií, později budeme mít i obrázky ...


Show AQHA  - UK, srpen 2004

         Poklidné městečko Braintree spadá pod hrabství Essex. Leží na východním pobřeží Anglie nedaleko hlavního města Londýna. Na okraji města se nachází Towerlands - velké sportovní centrum, které před 25 lety založil Chris Hunnable. Towerlands má vnitřní arénu o rozloze 200 x 100 fts pro 1.200 návštěvníků, venkovní opracoviště, stáj pro 40 koní a obchod s vybavením pro koně a jezdce. Dále se tu nachází golfové kurzy, squash, sportovní hala s posilovnou i bary se dvěma restauracemi.

          Před několika měsíci toto centrum koupil Mr.Greydley, který je též majitelem Middle Park Stud Ltd. v Newmarketu. Zde se věnuje především chovu svých plnokrevných dostihových a parkurových koní. Jeho syn Timothy Casey Greydley je členem reprezentačního showjumpingového týmu Great Britain, který v červenci letošního roku získal na Evropském mistrovství v holandském Valkenswaaru zlatou medailii a sám Tim vyjezdil stříbrnou individuální.

         Několik  významných osobností koňského světa v Anglii se nechalo slyšet, že sport jménem kůň má velké štěstí v podobě Mr.Greydleyho

         „Bill Greydley chce Towerlands vzkřísit a opět ho udělat jedním z nejlepších top center v UK“ ...  Chris Hunnable

         V současné době Unex Group v majetku Mr.Greydleyho dokončila plány  ke zlepšení V.I.P. sekce, zkvalitnění arén a veškerého zázemí pro koně a jezdce, zpřístupňuje se restaurace široké veřejnosti nejen v průběhu show. Nejenže se v Towerlands konají významné showjumpingové soutěže, showing, drezúry, ale na své si tu příjdou také angličtí příznivci westernového ježdění. Své show tu pořádají WES (Western Equistrian Society), ARHO (The Anglo Reining Horse Associtation), BRHA (British Reining Horse Associtation) i AQHA-UK.

         Ve dnech 13 - 15.srpna 2004 jsem byla svým přítelem Andrewem Foxem pozvána na AQHA-UK Show, která se konala právě v Towerlands. Andrew je mladý, nadaný reiningový jezdec, který získal zkušenosti především v Německu, Holandsku a Spojených Státech.

         Bylo krásné sobotní odpoledne plné slunce. Na venkovní aréně opracovávali své Quarter Horses britští jezdci, v okolí stáli trucky, pick-upy a trailery stylově polepené „slajdujícími“ koňmi. Podmanivou atmosféru dolaďovala americká country a jemné cinkání reiningových ostruh. Díky svému příteli Samu Magdalenovi, který se zhostil role mého průvodce jsem mohla nerušeně pozorovat zahřívání koní ve vnitřní aréně před vstupem do hlavního ringu. Sam je tréninkovým partnerem Marka Howa, jenž je British Reining Champion 2003 a členem Národního Reiningového týmu GB(v současné době je připravována reportáž z jeho Cedar Farm). Nejvíce mě zaujali zástupci Sterling Quarter Horses, kteří patří v Anglii mezi nejlepší a nejkvalitnější chovatelé a jezdce v UK. Není divu - svůj druhý ranch mají ve Spojených Státech, odkud přivážejí do Anglie nejen kvalitní Quarter Horses (především plemeníky), ale i nejnovější informace z oblasti reiningu.

         AQHA-UK Show měla na pátečním programu Trail (ten patří v UK nejobsazovanějším), Hunt Under Saddle, Hunt Seat Equitation a Hunter Hack. Během soboty jsem měla možnost shlédnout Showmanship at Halter, Western Pleasure, Western Riding, Western Hosemanship a reiningové třídy. Ve večerních hodinách se jel reining pod hlavičkou BRHA (British Reining Horse Associtation) a divize Rookie, Non Pro, Youth a Open. Neděle byla zakončena halterovými třídami a reiningem All Ages, Amateur a Youth.

         Celý průběh Show byl plynulý a pohodový zejména díky dobré organizaci práce hlavního rozhodčího a ringstewarda. Během celé akce byli k dispozici 3 kvalitně vybavené shopy s veškerými potřebami pro koně a jezdce. Zázemí pro koně, jezdce a návštěvníky bylo též dobře zajištěné, stejně tak veškeré občerstvení, parkovací místa, informační office nebo zdravotní, veterinární a podkovářská služba. Jezdci si mezi sebou rozdělí pěkné věcné a finanční ceny a koně posbírali cenné bodíky do svého celoživotního hodnocení. V nedělní podvečer se všichni při západu slunce spokojeně rozjeli na své ranče a do svých domovů. Nezbývá nic jiného než jezdcům a britské pobočce AQHA popřát více takto zdařilých show a více zájemců a chovatelů American Quarter Horses. Budoucnost tohoto plemene drží na britských ostrovech v rukách právě oni.........

 

Tereza Knihová