ARHA = "reiningová asociace arabských koní" ...

 (4.4.2005)

 

 

 


  

Reining se v poslední době stává svědkem nového trendu: na kolbištích severní Ameriky se totiž v této disciplíně čím dál tím častěji objevují poněkud nečekaně i arabští koně. Právě v letošním roce mají mít v rámci mistrovství Asociace arabských koní USA svou premiéru dvě třídy reiningové Futurity pro araby a poloaraby, každá z nich s dotací 60 000 dolarů. Vznikla dokonce Reiningová asociace arabských koní (ARHA) a zdá se, že newesternové plemeno čeká i westernová budoucnost. Na toto téma hovořil i trenér a chovatel Kit Hall z Kalifonie.

Jak vypadá reining s arabským koněm?

Arabi se ohromně snadno učí turnaround. Zatímco dobytkářští koně jsou silnější v zádi, arabi mají lehčí předek a nasazení krku jim usnadňuje zvedání předních nohou. Na obranu quarterů je třeba říct, že jsou klidní, zatímco někteří arabi jsou poněkud žhaví do práce.

Jak došlo k nárůstu obliby reiningu u arabů?

Reining se uchytil, protože je to zábava. Řada mých klientů chce přejít od halteru a pleasure právě na reining. Systém hodnocení je tady objektivnější. Napomohl i fakt, že se má reining stát olympijskou disciplínou.

Jaké krevní linie pro reining upřednostňujete?

Křížení reiningových a dobytkářských quarterů už probíhá 50 let, křížení arabů s quartery teprve začíná. Když vezmete těch 50 let chovatelské práce a spojíte je s dobrým atletickým arabem, dostanete kvalitního reiningového koně. Mám rád spojení arabských linií Bask a Crabbet s quarter rodinami Colonel Freckles a Doc Bar.

Za jak dlouho předpokládáte, že by mohli arabi soutěžit na závodech pořádaných NRHA?

U kříženců předpokládám, že se do finále velkých soutěží začnou dostávat za 2-5 let. U čistých arabů to závisí na kvalitní práci chovatelů. S dostatečným úsilím bychom mohli být schopni vyprodukovat konkurenceschopné koně za 10 let. Hodně si slibujeme od MHR Muscateal, vítěze reiningového šampionátu arabů v r. 1995 (pod Johnem Slackem). Jeho tehdejší jízda bez jakýchkoli penalizací dodnes slouží jako instruktáž pro rozhodčí. Je považován za nejlepšího arabského reinera a už dospívá první generace jeho potomků.

 

MHR Muscateal ...

   

 

fotoalbum (5MB)Silvie Lečíková