"Borci" z Borku ...

 (19.11.2004)

 

... pro ty co netuší - mluví se o Štěnovickém Borku u Plzně, a ti "borci" to je rodina Jirákových, myslím to fakt vážně, opravdu celá rodina.

 

Nevím jestli tento nadpis zvedne vlnu adrenalínu v žilách některých z vás, ale mě prostě nic lepšího nenapadlo.

 


 

... je to teprve necelé dva roky od chvíle, kdy se rodina Jirákových  vřítila do českého reiningu se silou  přívalové vlny tsunami. Ne snad tak destruktivně, ale se stejnou silou a stejně nepřehlédnutelně.

Od té doby si nepamatuji jediné závody, kde by chyběli (snad jen s výjimkou té Borové, no, alespoň se z toho nového foťáku mohla radovat Ika,  i když nepřehánějme, třeba by se radovala stejně). Poctivě objíždějí české reiningové arény a trpělivě sbírají zkušenosti.

Všichni víme, že jenom účast na závodech nestačí. Vedle množství kilometrů naježděných při pečlivém výběru koní, stojí  dlouhé řady hodin strávených v sedle. Okamžiky euforie střídají chvíle hlubokého zklamání ... no prostě reining.

 

... a takhle to vidí oni :

 

"Nakonec nás rodičů se celý tento vývoj také týkal, a nejenom nás, do dění kolem reiningu se zapojila kompletně celá naše rodina a spousta dalších spřízněných duší ...

                    ... a věřte , že reining není jen trénink a závod jezdce s koněm, ale spousta úsilí a odříkání, aby vysněného výsledku, umísťování se na předních pozicích a vítězství, mohlo byt dosaženo.

Dnes platí : dobrý reining = dobrý jezdec = dobrý tým, který si umí porozumět a vyhovět, a mezi tím vším dobrý kůň, o něhož všichni pečují." (rodina Jirákova)

 

Lukáš je zkrátka dítě štěstěny a do své záliby zapojil dokonale celou rodinu. Pamatuji se jak mne jednou ohromila paní Jiráková, když v Kostelanech s ledovým klidem usedla za volant jejich auta se zapřaženým vozíkem a dvěma koňmi, a prostě jen tak odjela na Novou Ameriku.V té době tam měli  ustájení. Nevím jak vy, ale já bych se něčeho takového od své manželky v životě nedočkal. A to má prý paní Jiráková na zahradě v boxu jednu "zlatovlásku", o kterou pečuje jenom ona sama.

Pan Jirák má zase pod kontrolou celý management jejich soutěžních výjezdů, od zajištění ustájení koní, až po záznam jízd na kameru pro pozdější podrobný rozbor. Starší bratr Lukáše drží v nepřítomnosti ostatních doma stráž u koní, kteří již bydlí v Borku, ten mladší zase palce při počítání spinů a kruhů ...

                          ...  r e i n i n g    f a m i l y

 


Dva roky dřiny, dva roky cestování, dva roky v cizích arénách, dva roky v cizích stájích ...

                                                                                                            .... tak s tím už bude brzy konec !!!


 

Už minulou zimu padlo rozhodnutí, " bude se stavět", a po nezbytné papírové bitvě se na konci léta skutečně začalo.

 

Na těchto fotografiích můžete vidět aktuální stav prací. Záběry jsou asi 3 dny staré, dnes už toho tam zase bude hotovo víc ...

 

 

... teď jedna novější fotografie (25.11.2004)

... roste to pěkně ze země (26.11.2004)

... pole jsou všechna, teď střecha (29.11.2004)

 

Mohu vás ubezpečit, že ty fotografie nezkreslují, že je to opravdu tak obrovské. Vždyť se podívejte na ty parametry:

 

- celková zastavěná plocha   54,5 m x 84,0 m    tj.   4.578 m2
- vnitřní kolbiště   40,0 m x 80,0 m
- venkovní kolbiště  40,0 m x 80,0 m
- kruhové kolbiště 17,0 m a kolotoč 17,0 m ( obojí zastřešené )
- 24 boxů, 2 sprchovací boxy, solárium, vyšetřovací box, místnost pro veterináře, kancelář ošetřovatele, box pro kováře, přípravna krmiva,
sedlovna,
- venkovní výběhy
- klub, kancelář manažera, tribuna, soc.zařízení

 

Řekl bych "zatraceně dobrý".  Tak už mi rozumíte, proč jsem na začátku napsal, že jsou to "BORCI" ?
 

... a na konec ještě jednou Jiráci :

"... v současné době probíhá stavba reiningové haly ve Štěnovickém Borku, která by po dokončení měla určitě sloužit nejen všem stávajícím reinerům, ale i těm, kteří si tento sport zamilují zrovna tak jako Lukáš ( mimochodem jak vidíte, teď nám stojí pár sloupů a už se moc těšíme, až bude stát celá hala)"


Vidíš Lukáši,  jak ti to doma roste ?!?!?


 

Není pochyb o tom, že Jirákovi a jim podobní, jsou tím největším bohatstvím českého reiningu. A že nejsou sami je zřejmé z toho množství nových areálů pro reining, které se už staví nebo jejichž stavba se teprve připravuje :

 

- KATEDRÁLA v Horce - pan Sedláček

- hala ranče OREL - Orlovi, Jeseník

- hala stáje Watani - Konopáskovi, Břežany

- hala farmy Borová u Č.Krumlova - Kamírovi

- hala Lucky Valley Ranche - Monika & Petr Julinovi

- hala u Č.Budějovic - majitele, o kterém zatím nemáme mluvit

 

a možná další o kterých nevím

 

... máme se na co těšit.

 

JH