"Cesta na smrt" ...

  (17.11.2004)

 

... dostal jsem email od naší kamarádky Martiny z Rožnova, obsahuje upřímné sdělení "od srdce", myslím, že může oslovit i vás ...

Tady je ...


 

Ahoj
 

Prvně bych vás tam chtěla všechny pozdravit, jaxe vede na Šumavě? Doufám, že na zimní dovolenou zase zavítáte k nám do Rožnova. Po celý sezóně se mi už po všech začíná stýskat, je to takovej nezvyk, mít víkendy skoro volný, myslím tím netrajdat po, ať už více či méně vzdálenejch, končinách, ale to třeba nejsem sama.


Listuju si časopisem a oko mi padne na článek s názvem "Cesta na smrt". Na obrázku je ňákej chlupatej strakatej chlaďásek olizující hříbátko. Proč tak krutý nadpis, pomyslím si. Pohlédnu dál a jsou tam neuvěřitelně drsné obrázky z transportu koní na jatka.. Hodně lidí pohybujících se kolem koníků si ani neuvědomuje (nebo nechce uvědomit), jak můžou tyto nádherná zvířata trpět, a to zase jenom přičiněním lidí. Naštěstí pro nás, z české republiky se koně transportem na jatka do Itálie nevyvážejí, nebo to aspoň není známo. To ale neznamená, že se nás to netýká. Naši evropští sousedé, Polsko, je největším vývozcem koní na maso vůbec. Podstupují cestu trvající až 96(!) hodin a vedoucí přes šest zemí. Mezi nimi jsme totiž i my, Česká republika. Nehodlám tady citovat článek, který si může každý sám přečíst

http://www.svobodazvirat.cz/cestanasmrt.html

Tento článek mě ale opravdu chytl za srdce, ne nadarmo se říká, co oči nevidí, srdce nebolí. Jsem jenom 15-ti letá holka, co bych mohla sama proti tomuto druhu týrání udělat? V podstatě nic, stačí jenom jeden podpis na petici, aby nebylo možné koně převážet přes naše hranice, nebo podpis pro polskou vládu, aby tomu konečně učinila konec. Musím se přiznat, že jsem asi docela pohodlný člověk, protože první moje myšlenka byla: mě ani koní, co znám, se to netýká. Možná ale právě moje, nebo vaše jméno zabrání dalším poklesům koňské populace. Nehodlám se stát nějakou fanatičkou Green Peace, nebo podobné organizace, ale doufám, že se najde ještě pár lidí, kteří budou i ve svém časovém vytížení ochotní sehnat pár podpisů, které jistě pomůžou.. Když už nic, budu aspoň klidně spát.

Doufám, že jsem vás moc neobrala o čas, ale chtěla jsem se s někým podělit o to, co se děje hned vedle a jestli to zachrání život alespoň jednomu koníkovi, svoje poselství jsem splnila.

S pozdravem Martina, Rožnov

  

JH