Co je to "Reining ARO" ...

 (9.3.2005)

 

... už jste to někdy slyšeli ? Asi ne, třeba by to mohla být naše národní specialita ...


V minulém roce jsem se několikrát setkal s postesknutím kamarádů, kteří se pohybují okolo reiningových soutěží, ale sami nesoutěží. "Kdyby tak byla nějaká soutěž pro nás co zatím nejezdíme, taková nějaká pro úplné začátečníky ..."

Ona to není maličkost. Pro nás co už trochu pamatujeme, a ke koním jsme se dostali mnohem později než ostatní, není tak úplně jednoduché naučit se dobře pracovat s koněm, dostat do těla pohybová schémata, která jsme nikdy nezažili. Mnozí z nás při svých začátcích na koni objevili ve svém těle svaly, o kterých vůbec netušili, že je mají (samozřejmě podle toho, že začaly bolet).

To byla otázka fyzických schopností. Ještě těžší to ale může být s psychikou. Nemusí to být pro každého jednoduché vjet do arény, ve které před vámi kroužila třeba Lucka s Frankiem, Makyna s Makynou, nebo třeba Jirka Pohl se Stardust Belle. Samozřejmě jsou i tací, kterým to nic nedělá a bez problémů už takovou situaci zvládli - třeba Milan Lupač nebo pan Sedláček - jenomže to jsou hrdinové a my ostatní takoví být nemusíme ...

... tak nevím, snad jsem výchozí situaci dostatečně vysvětlil.

Přemýšleli jsme co s tím. Chtělo by to něco pro začátečníky, neprofesionály, a zralejší ...

      ... a tak vznikla myšlenka nové reiningové třídy, která by mohla nést název vystihující podstatu problému ...

                     Reining Amateur Rookie Oldies

                                        ... tedy reining pro amatéry, kteří začínají a jsou to už štěňata

To co mě na tom okouzlilo nejvíc, byla zkratka tohoto názvu ... Reining ARO ... nevím jak vás, ale mě to pobavilo, i když samozřejmě nepředpokládám, že bychom po absolvování soutěže vozili její účastníky hromadně do nemocnice na zařízení se stejným názvem.

Takovou třídu v pravidlech nenajdete, ani v těch co zanedlouho vyjdou. To ale nevadí. Pokud bude některý z našich pořadatelů odvážný, může bez problémů tuto třídu vypsat jako veřejný trénink, pravidla vymyslíme.

Mohly by vypadat třeba takto:

1. Kůň bez omezení plemene, věku, pohlaví a vlastnického vztahu.

2. Uzdění jakékoliv legální bez ohledu na věk koně. Jakýkoliv počet rukou na otěžích, avšak výhradně vlastní.

3. Jezdec co si nevydělává tréninkem koní atd., prostě Amatér, začátečník, tzn.že ještě v žádné třídě nesoutěžil.

4. Ostatní reiningová pravidla platí přiměřeně.

5. Kdo je Oldies ?  - bez konkrétní věkové hranice - každý jak se cítí - "koťata" na start nepustíme, kdo je "kotě" rozhodnu já.

 

Pro případnou první soutěž připravím ve spolupráci s přítelem Jimem Beamem cenu pro vítěze.

  

JH