Reining na Slovensku ...

  (24.1.2005)

 

... velikou radost mi udělal email, který jsem našel v počítači včera. Naše kamarádka Eva Pačesová vám v něm píše o reiningu na Slovensku. Některé z nich jsme už viděli minulý rok na závodech u nás.

Seznamte se tedy slovenskými reinery, určitě se s nimi na kolbišti setkáte ...


Reining na Slovensku

 

                        Reining sa na Slovensku sa začal jazdiť približne v tom čase, kedy aj v Českej republike. Najskôr na koňoch, ktoré boli k dispozícii, neskôr však už na koňoch plemena quarter horse, paint horse a appaloosa. V rokoch 1998 až 2000 sme mali možnosť porovnávať našich reiningových jazdcov s českými na rôznych podujatiach, či už v Českej republike, alebo u nás. V tom čase sa už v ČR začali výrazne meniť podmienky pre kvalitný výcvik a tréning v reiningu tým, že sa vybudovali kolbiská a haly s povrchom určeným pre reining. Na Slovensku doteraz nie je jediná krytá hala pre western (prvá tréningová hala bola dokončená v týchto dňoch na ranči Marianna Lopašov pri Holíči) a tak všetky preteky v reiningu sa uskutočňujú na vonkajších kolbiskách. Práve z týchto dôvodov  naši, v tom čase špičkoví  jazdci, ktorí sa chceli špecializovať na reining odišli do zahraničia, kde pôsobia  dodnes. Tým samozrejme nechcem povedať, že jazdci pôsobiaci na Slovensku zostali stáť. Naopak, využívajú tie podmienky, ktoré majú a niektorí z nich absolvujú tréningy u svojich kolegov v zahraničí.

            Dovoľte, aby som Vám najskôr predstavila jazdcov, ktorí jazdia a pretekajú v rámci SAWRRu (slovenská obdoba WRC) na pretekoch na Slovensku:

 

Peter Šimek – pôsobí na ranči Biela Voda pod Tatrami. Na tomto ranči sa stará o 56 koní plemena quarter horse, hlavne z línie Suprise Enterpise  a potomkov žrebca Zippin Freckles-a samozrejme venuje sa jazdeniu. S westernom začal pred troma rokmi. Je majstrom SR v reiningu z roku 2003 a mali ste ho možnosť vidieť i na MČR v Čeladnej, kde sa umiestnil na šiestom mieste v kategórii Reining Senior s QH Cadillac Enterprise a na ôsmom v disciplíne Reining Junior. Trénuje spolu s Martinou Jablonickou, ktorá je taktiež nádejná reiningová jazdkyňa a svoj tréning konzultovali striedavo s Tomášom Martínkom  a Zuzkou Pačesovou.

 

Mária Madáková – je z ranča Mariana Lopašov. Už v kategórii Mládež sa zúčastňovala pretekov v ČR. V domácich podujatiach sa umiestňuje na popredných miestach.

 

Ivan Nikeľ – je zo Žiliny a o ňom sa dá povedať, že je ozajstný samorast. Veľmi príjemne prekvapil na MSR v roku 2004, keď so svojím QH Kam Kokain Freckles  skončil na druhom mieste.

 

            A teraz jazdci, ktorí odišli za lepšími podmienkami do zahraničia.

 

Zuzka Pačesová – trojnásobná majsterka SR v reiningu ( 1998, 1999, 2004 ). V roku 2000 odišla na Rainbow Walley Ranch do Maďarska, kde pôsobila spolu s Tomášom Martínkom ako asistenti trénerov. Potom, ako sa obaja tréneri – Vern Sapergia a Sylvia Rzepka vrátili v roku 2001 z Talianska do Rakúska pôsobí ako ich asistentka v Mitternorfe. V pretekaní mala dvojročnú pauzu a začala na jar minulého roka s QH žrebcom Written Prescripcion. Zúčastňovala sa pretekov AQHA a NRHA  v Rakúsku, kde sa umiestňovala na začiatku sezóny do šiesteho miesta, avšak v lete už brala „medailové“ miesta, pričom jej najväčším úspechom bolo víťazstvo v NRHA Bronze Trophy v kategórii Limited Open.  

 

Martin Barančok – po odchode Tomáša Martínka a Zuzky nastúpil na Rainbow Walley Ranch. Po dvoch rokoch prešiel k p. Bámerovi (majiteľ víťaza Futurity štvorročných koní 2002 Slide on Silver ). S pretekaním začal tiež minulú sezónu a umiestňoval sa v Maďarsku pravidelne na prvých miestach. V sezóne 2005   plánuje vyraziť na európske kolbiská vrátane do ČR.

 

Lucia Herrman  Babjaková – táto naša jazdkyňa sa v Rakúsku vydala a trénuje teraz vo Wiener Neustadte v klube Western Star. Jazdí súťaže amatérov a v minulom roku jej najväčším úspechom bolo víťazstvo na rakúskom Futurity štvorrročných koní.

 

Milan Zelka – dvojnásobný majster SR v reiningu  z rokov 1997 a 2000. Najskôr pôsobil na ranči Biela Voda, neskôr odišiel do Talianska a teraz pôsobí na ranči p. Reissa (organizátor Challenge 2004 – Kreuth ). V budúcej sezóne počíta s účasťou na pretekoch.

 

Marcela Cvrkalová – trénuje a preteká v Taliansku.

 

Daniel Meždej – pôsobí v rakúskom Mitterndorfe ako asistent trénera. V roku 2004 si pripravoval koňa a v tomto roku počíta s účasťou na pretekoch v Rakúsku.

 

            Toto je  prehľad o slovenskej reiningovej špičke. Neprislúcha mi hodnotiť úroveň reiningu na Slovensku a preto použijem vyjadrenie rozhodkyne Hilde Jarc, ktorá v minulom roku rozhodovala Majstrovstvá SR. (... rozhodovala i MČR WRC 2004)

„ Čo sa týka úrovne predvedených reiningových úloh, prví dvaja jazdci dosiahli skutočne výbornú úroveň u jazdcov, ktorí sa umiestnili do šiesteho miesta to boli priemerné výkony, ale ďalší jazdci už výrazne zaostávali za priemerom“.     

 

 

Eva Pačesová

 


Eva pro vás přiložila i několik fotografií.

V této sadě je to Zuzka Pačesová, další jezdci přislíbili své foto poslat později. Fotografie jsou perfektní, Zuzka taky ...

fotografie Foto 4u

 

Mimochodem se Zuzkou se budeme moci setkat na kurzu, který s ní pořádá WRC a Paint Horse Team - viz. Kalendář 2005 

JH