"Ride & Slide Čeladná 2005" - zpráva pro tisk ...

 (18.5.2005)

 

... přinášíme vám pohled na R&S jak ho popsal Michal Pec ...


 

 

ČELADNÁ RIDE & SLIDE – Chuck Klipfel vyhrál NRHA Morrison Trophy Open!

 

Květen 2005 zapsal první ročník závodů “Čeladna Ride & Slide 2005”. Vůbec poprvé ve Střední Evropě zorganizovala společnost Paint horse s.r.o. a Polská reiningová asociace ve spolupráci se Slovenskou reiningovou asociací závody pod hlavičkou americké NRHA. Dva dny, 14.-15. května, soutěžilo 60 dvojic v jezdecké hale Prosper Horse Ranch na Čeladné.

Téměř šestiměsíční přípravy se zúročily úspěchem a byly skvělou propagací reiningu ve Střední Evropě. Velkým překvapením byl počet šedesáti účastníků soutěže, když vezmeme v úvahu, že loni bylo v České Republice pouze 12 členů NRHA. Závodů “Čeladná Ride & Slide 2005” se zúčastnili rovněž jezdci ze Slovenska, Rakouska, Holandska a USA.

Bylo vypsáno 13 soutěží s vyplacenou výhrou více než 2500 USD. Nejočekávanější třídou byla NRHA Morrison Trophy Open s výhrou 1000 USD, krásnou bronzovou soškou koně a překrásné sedlo, které věnovalo sedlářství Frinta. Do této třídy nastoupilo 14 dvojic. Výkony byly velmi vyrovnané, mezi vítězem a druhým v pořadí byl rozdíl pouze půl bodu a mezi druhým a sedmým v pořadí jen 1,5 bodu.

Jako první se ujal vedení Ton de Rooy (Holandsko) na Ruf Act To Follow (po Lil Ruf Peppy) se skóre 69,5 bodů s velmi dynamickými spiny a pěknými kruhy. Irena Machalíková na 6-ti letém hřebci April Doc Olena a Klára Šalková na svém 8-mi letém hřebci Smart Chiconita (po Smart Chic Olena) udělaly maximum pro dosažení co nejlepšího výsledku. Dosáhly 69 a 68,5 bodu. Irena Machalíková bodovala především na kruzích a Klára Šalková s dlouhými stopy a krásnými roll-backy.

Každá další jízda burcovala následující jezdce k vyšším výkonům. Chuck Klipfel (USA) s Briggs N Sprattinem začal rychlými spiny. Jeho kruhy byly dynamické s pěkným přechodem z velkých a rychlých do malých a pomalých. Tato pěkná jízda vynesla této dvojici vítězství ve třídě NRHA Open se skóre 70,5 bodu. Kromě peněžní výhry a bronzové sošky, vyhrál Chuck Klipfel i sedlo, které do soutěže věnovalo Sedlářství  Frinta. Briggs N Sprattin je 6-ti letý ryzák po hřebci Sprattin z matky Miss Hickory Olena.

Zuzana Pačesová s Written Prescription byla velice blízko tomu, aby překonala nejvyšší dosažené skóre, ale nakonec skončila na třetím místě spolu s Ivanem Černochem na Littles First a Ton de Rooyem. Zuzana Pačesová předvedla korektní jízdu s krásnými sliding stopy.

Ton de Rooy skončil ve třídě  NRHA Open na druhém místě se svým druhým koněm KS Whizaway, 6-ti letým hřebcem po Topsail Whiz. Dosáhli skóre  70 bodů s rychlými spiny a velmi dobrým přechodem mezi velkými rychlými a malým pomalým kruhem. Avšak je nutno dodat, že jezdecký styl Ton de Rooye zanechal v přihlížejících velmi kontroverzní pocity.

Po závodech děkoval Chuck Klipfel organizátorům: “Jsem hrdý na to, že jsem se mohl těchto závodů zúčastnit. I když je povrch čerstvý a tím pro koně obtížný vím, že organizátoři udělali maximum a moc bych chtěl poděkovat Kláře Šalkové. Slibuji, že příští rok přijedu opět!”

Nejvyšší soutěží, která se jela v sobotu večer, byla třída NRHA Intermediate Open. Irena Machalíková na April Doc Olena zvítězila s 69,5 bodu. Chuck Klipfel s Briggs N Sprattin byl druhý, jen o půl bodu za Machalíkovou. Zuzana Pačesová s Written Prescription a Tomáš Bárta s Honky Tonky Player skončili na třetím místě. Klára Šalková s hřebcem Smart Chiconita skončila s bodovým ziskem 68 bodů, tedy jen 1,5 bodu za vítězem, čtvrtá.

Ve třídě NRHA Non Pro zvítězil Pavel Orel mezi 8 jezdci s 5-letou klisnou A Hollywood Sweetie, po otci Hollywood Dun It, se skóre 65,5 bodu. Pavel Orel vyhrál i třídu NRHA Youth 14-18. S klisnou Miss Pretty Starbuck, zvítězil v Snaffle Bit/Hackamore Non Pro. Ema Lupačová s ARC Diamond Surprise (by Surprise Enterprise) zvítězila ve třídě  NRHA Youth 13 & under se skóre 65 bodů.

Spolu se třídami NRHA, uspořádali organizátoři i 6 tříd pod hlavičkou ČJF. Zuzana Pačesová zvítězila ve třídě Senior Open s hřebcem Written Prescription před Irenou Machalíkovou na April Doc Olena. Irena Machalíková se svým druhým koněm Peppy Joy Choice zvítězila ve třídě Junior reining, druhá se umístila Monika Ptáčková a třetí Klára Šalková s Monty Blue Sky (po hřebci Jac O Rima). Po svém vítězství ve třídě NRHA SBH Open s klisnou Diamonds N Gin Pleez, přidala Klára Šalková ještě vítězství v ČJF Novice horse, tentokrát s 11-letou klisnou plemene Appaloosa, WS Queen Star.

Markéta Zezulková dominovala ve třídě mládeže, kdy se ze  14 jezdců umístila na prvním místě s hřebcem Smart Chiconita (201 bodů) a na druhém místě s Doc Toni Tee (198 bodů).

Velké poděkování patří sponzorům akce (Sedlářství Frinta, Kodecar, Show’n Work, Stars and Stripes, Sedlářství Zajac). Ačkoli stáli celou dobu v pozadí, díky jejich práci se závody staly úspěšnými.

 

Text: Michal Pec

Překlad: Klára Šalková

Fotky: Katarzyna PecJH