Terry Lee Sapergia - reiningové kurzy 2007 ...

 (24.1.2007)

 

... začátek sportovní sezóny patří tradičně kurzům, které jsou jedinečnou příležitostí připravit se na soutěže. Po roce se k nám vrací Terry Lee Sapergia, aby pomohla třeba i vám ...


 

Reiningový kurz s Terry Lee Sapergia

 Teprve nedávno se Terry Lee přestěhovala z Calgary v Kanadě do Rakouska se svými dvěmi dcerami Sage(13) a Casi(7) teprve nedávno, přesto je dnes již v Evropě dobře známá jako trenérka a aktivní jezdkyně. Je to i díky tomu, že jméno Sapergia ve světě reiningu něco znamená . Členové rodiny Sapergia jsou dobře známí všem zájemcům o reining jako uznávaní trenéři a úspěšní závodníci. Její otec Vern Sapergia v Rakousku, mladší bratr Cody v Oklahomě a sestra Shawna v Albertě.

I když, jak již bylo řečeno, Terry Lee nežije v Evropě dlouho, úspěšně závodí na evropských i našich kolbištích. Čeští příznivci reiningu měli možnost vidět její jízdy na CZQHA Show 06, kde zvítězila v třídách Junior i Senior Open. Byla finalistkou Rein-O-Mania Derby 2006 v Kreuthu, řadu vítězství dosáhla v NRHA a AQHA závodech v Rakousku.

Terry Lee je trenérkou, jenž se kromě práce s koňmi intenzivně věnuje i "couchingu" Non-Pro jezdců. Ti pod jejím vedením obsazují stupně vítězů. Agnes Csolle z Maďarska zakončila sezónu 2006 na celkově 3. místě Amateur class AQHA Austria. Marion Gross zvítězila, či se umístila ve více závodech třídy Novice Amateur na AQHA závodech v Rakousku i Česku. Pokračovatelkou rodinné tradice je dcera Sage, která úspěšně závodí již pět let. Tu jsme viděli na CZQHA Show 06, kde zvítězila v třídě Youth. Ve stejné třídě, jako čestný host, obsadila první místo i na Středoevropském poháru 2006. V Rakousku v loňském roce zvítězila v řadě závodů ve třídách Youth, Senior i Open.

V roce 2007 budeme mít opět možnost se zúčastnit několika reiningových kurzů s Terry Lee Sapergia. Během nich se seznámíme s tréninkovým programem rodiny Sapergia. Je to „Step by Step“ program, může tedy přijet jezdec s koněm na různých stupních výcviku. Terry Lee si během prvního dne rozdělí účastníky kurzu do skupin. První cviky programu se zaměřují na uvolnění a opracování. Jsou jednoduché pro koně i jezdce a pomohou připravit se na další trénink. Tyto základy by měl ovládat každý, něž postoupí k nácviku jednotlivých reiningových cviků. Terry Lee se v rámci jednotlivých skupin věnuje jezdům individuálně až do té doby, něž plně zvládnou jednotlivé stupně programu. Ti, kteří se zúčastnili předchozích kurzů, mohou očekávat prohloubení a rozšíření svých dovedností. Začínající jezdci dostanou možnost naučit se pracovat se svým koněm podle uceleného programu pod vedením Terry Lee Sapergia.

 

Denis Klein

foto Jiří Zach a archiv autora

 

3. - 4.2.2007         Horka u Olomouce

23. - 25.3.2007  Štěnovický Borek u Plzně

13. - 15.4.2007  Štěnovický Borek u PlzněJH