Viděli jsme finále NRCHA  ...

 (10.3.2005)

 

... bezva zpráva přišla s OC. Ozvali se nám naši dva velvyslanci ... Tomáš Martínek a Kristina Žourová ...


WORLD´S GREATEST HORSEMAN a finále NRCHA

V sobotu 26.2. jsme se vypravili s dalšími dvěma kamarády do Stephenvillu v Texasu, kde probíhalo finále soutěží National Reined Cow Horse Association (NRCHA). Soutěžilo se ve třídách Youth, Non Pro a Open, každá rozdělená podle uzdění na Hackamore a Bridle. V Open třídách jsme viděli mnoho dobrých jízd, ale mnohem zajímavější  a zábavnější bylo sledovat Non Pro jezdce. Všichni měli výborné koně a kupodivu převládaly ženy. Vítězka třídy Non Pro Bridle předvedla vynikající jízdu a s koněm Bald N Shiney (po Shining Spark) získala nejvyšší celkové skóre večera, kdy součet všech jízd činil 600,5 bodu. Vyšší skóre než profesionálové, radost pohledět! Docela nás překvapilo, že ve třídě Open Hackamore zvítězil kůň po hřebci Topsail Cody, drobný ryzák Topsail Rein Maker, který za práci s teletem získal ve finále 152 bodů, což bylo nejvyšší skóre za tuto část working cow horse.

Potomka Topsail Codyho

jsme nezachytili, na ukázku

working cow horse posíláme

Chrise Littlefielda s koněm

Real Gun (mimo jiné oceněn

titulem Superhorse

na AQHA World Show 2004). 

 

 

 

 

 

Napínavé okamžiky přinesla

tato soutěžní dvojice,

když se tele dostalo mezi otěže

a na krku se mu vytvořila smyčka.

Během druhé série kruhů

již bylo vše v pořádku.

 

 

 

Na závěr večera se jelo finále soutěže s názvem World´s Greatest Horseman, pořádané v rámci NRCHA.

In the World's Greatest Horseman, it is all about "One horse, one rider and one very special title." And that's one of the most prestigious titles in the horse world - representing a skill in both training and riding that few achieve.

Soutěž se skládá ze čtyř disciplín, které musí absolvovat vždy tatáž dvojice jezdec-kůň a vždy na stejném udidle. Disciplíny jsou: herd work (práce ve stádě, jednoduše cutting), rein work (reinigová úloha vypsaná NRCHA), steer work (lasování telete) a cow work (práce s jedním teletem). Vypsané úlohy NRCHA jsou podobné reiningovým úlohám NRHA, jezdci musí předvést rychlé a pomalé kruhy, stopy, couvání, a dva přeskoky a dva a půl spinu na obě strany. Dva a půl pro to, že se vždy stopuje středem arény a jezdci končí čelem ke krátké stěně. Úlohy se hodnotí stejně jako v reiningu, i když se více klade důraz na rychlost, zvláště u spinů, a na razantnost u stopů (JH ... u všech disciplín, které přímo navazují na práci s dobytkem jsou lépe hodnoceny krátké a "tvrdé" stopy, to je odlišnost oproti reiningu, důvod je jednoduchý ... kůň stopuje, aby mohl zastavit nebo se rychle obrátit za dobytčetem ... v takové situaci je dlouhý sliding stop nepraktický). Soutěž Greatest Horseman probíhala jednokolově a 10 nejlepších postoupilo do finále, kde se jedou všechny čtyři disciplíny hned po sobě. Viděli jsme takové hvězdy jako Jon Roeser - letošní vítěz, Bob Avila, Ted Robinson, Todd Crawford, Russel Dilday, Robbie Boyce.  

Vítěz Jon Roeser s koněm

Very Smart Remedy. Tento kůň

je prvním v historii NRCHA,

který vyhrál Derby jako čtyřletý

a jako pětiletý.

 

 

 

 

 

 

 

Stejně tak Bob Avila,

který byl prvním vítězem

této náročné soutěže

v roce 2000.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ted Robinson získal titul

World´s Greatest Horseman dvakrát.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výsledky ...

 

Zdravíme všechny doma ...

Kristina a Tomfoto Kristina Žourová a Tomáš Martínek

JH