"World Reining Trophy 2005" Mooslargue (Francie) ...

  (28.6.2005)

 

... než jsem napsal slibovanou reportáž o WTR 2005 trvalo déle než jsem čekal, jsem teď pořád na cestách, tak teď to konečně napravuji. Nejprve se podíváme na Horse Academy


World Reining Trophy přitahuje zájem reiningových nadšenců již druhý rok. Není divu, vždyť se jedná o jednu z nejprestižnějších soutěží roku ...

 

... už nějakou dobu jsme s Jirkou Zachem plánovali návštěvu nějaké zajímavé reiningové akce se špičkovou účastí reinerů, a tak se WRT zdála být tou pravou příležitostí.

Mooslarque je malé francouzské městečko, najdete ho nedaleko místa, kde se stýkají německá, švýcarská a francouzská hranice. Z Prahy to znamená ujet asi 750 km (z toho cca 700 km po dálnici).

Když jsem si z internetu, ze stránek pořadatele, stáhl schematický plánek jak najít Mooslarque, vypadalo to velmi jednoduše. Od sjezdu z dálnice je to totiž do Mooslarque asi 30-40 km po venkovských silničkách okresní úrovně. Pro ty z vás, kteří máte orientační talent nebo navigaci v autě, žádný velký problém. Tyto kvality však nemám ani já ani Jirka, a tak nám ten závěrečný úsek trval asi 2 hodiny a najeli jsme při tom asi 70 km. Na tomto úseku jsme narazili na některá nečekaná úskalí, a protože je možné, že do Mooslarque za několik dní někteří pojedete, radši je zde zmíním. Mimochodem nevíte někdo co znamená značka na první fotografii ? Tedy hlavně ta dodatková tabulka. Nebyli jsme si totiž s Jirkou jistí jestli nám někdo nenaznačuje, že touhle není cesta určená pro nás.

Těch závěrečných 30 km (pro mě a Jirku 70 km) projíždíte zvlněnou venkovskou krajinou, pole, lesíky, mnoho vesniček, mnoho cest, mnoho křižovatek, ale POZOR, málo směrových ukazatelů. Opravdu, na každé křižovatce je ukazatel, ale vždy jen jeden, a je to jen otázka vašeho štěstí, jestli jste do té křižovatky přijeli tak, že jej vidíte nebo ne. Je totiž velmi pravděpodobné, že pokud jste u křižovatky a nevidíte kudy dál, směrový ukazatel je nejspíše nad vámi, za vámi, nebo třeba za některým z rohů. Pokud tam třeba někdy pojedete, doporučuji v klidu zastavit, vyslat zvěda na průzkum, a teprve po vypátrání příslušné šipky pokračovat dál. Věřte, že toto poznání nás stálo mnoho času a mnoho kilometrů navíc. Funkci zvěda a experta na komunikaci s místními domorodci zajišťoval Jirka, a se svou excelentní francouzštinou to zvládl skvěle. Jednou se mu dokonce podařilo dojednat, že nás jeden z místních obyvatel asi 5 km vedl, než jsme se dostali na místo z něhož jsme již byli schopni pokračovat dál. Přiznávám, že jsem byl rád, že nevezeme koně.

Jistě si tedy dokážete představit jaké bylo naše nadšení, když jsme konečně našli směrovku s nápisem Mooslarque (až 3,5 km od cíle) a šipky s logem "Horse Academy", tj. jméno areálu kam jsme směřovali.

 

"Horse Academy" je další z areálů, kde vedle sebe žije jezdecký sport a golf. Na panoramatickém snímku to vypadá "placatě", ale ve skutečnosti je to docela veliký areál se skvělým zázemím pro sport.

Soutěž samozřejmě nebyla vypsána pouze pro profesionální jezdce, tedy divize OPEN, do programu byly zařazeny i třídy pro neprofesionální jezdce (Non-Pro) a mládež (Youth). Celkem zde startovalo 150 soutěžních dvojic v průběhu 4 dní.

My jsme si z čtyřdenního programu vybrali ten poslední, kdy hlavním tahákem dne bylo finále NRHA Lawson Bronze Trophy OPEN. Minuli jsme se tedy s Lukášem Jirákem, který startoval v divizi Non Pro, kde mu nešťastný rollback znemožnil postup do finále.

Na první panoramatické fotografii je areál tak, jak jej uvidíte z příjezdové komunikace. Vlevo je budova s "officem", prodejnou a restaurací, uprostřed stánky s oblíbenými steaky a podobnými dobrotami. Vpravo, ta nízká dlouhá střecha, to je opracoviště. Toto zastřešené opracoviště je i na dalších fotografiích, vidíte ty krásné teplé barvy slunečního světla a dřeva. Jirka jásal, to budou fotky.

Aréna má rozměry stejné jako Kreuth, ale mnohem menší diváckou kapacitu (prý cca 1500 diváků). Je opravdu skvěle nasvětlena.

Příjemné zjištění bylo, že tuto prestižní soutěž rozhodovali dva naši dobře známí rozhodčí - Joerg Boes - letos rozhodoval "Ride & Slide 2005" na Čeladné, a Sylvia Katschker - letos u nás bude rozhodovat téměř všechny zbývající soutěže letošní sezóny. Třetím rozhodčím byl Bob Mayhew.

Kontrola uzdění byla prováděna ve vyhrazeném prostoru u východu z arény.

Několika záběry se podívejme do zázemí Horse Academy ... prodej vstupenek (35,- EURO/den), stánky s občerstvením a hlavně vše potřebné vybavení pro jezdce i koně, stáje, "mycí rampy" pro koně, atd. Areál je mnohem menší než v Kreuthu, ale nechybí tady nic potřebného, ten menší rozměr může být pro mnohé možná i příjemnější.

Nejvíce očekávanou a také nejvíce divácky atraktivní byla divize OPEN. Ve finále bylo možno očekávat nemilosrdný souboj Shawna Flaridy a Rudi Kronsteinera, neboť po pátečních rozjížďkách tito dva jezdci postupovali do finále z prvních 4 míst, na nichž se s různými koňmi střídali. Současně bylo jasné, že ani ostatní soutěžící jim to nebudou chtít udělat lehké, a že se tak schyluje k velkému souboji.

Jako první vjížděl do arény Francois Gautier s A Flashy Rooster a skóre 215,5 bodů nebylo vůbec špatné, ve skutečnosti však stačilo až na 18.místo. Rudi Kronsteiner a hřebec Chex Enterprise (tento 15-ti letý hřebec je svým věkem v reiningových arénách vzácností, stále podává úžasné výkony) přišli do arény jako čtvrtí, a protože z rozjíždky postupovali na prvním místě (222,5 bodů), bylo jasné, že teď se bude něco dít. Samozřejmě, že dělo, Rudi a Chex předvedli úžasnou strhující jízdu při níž tribuny bouřily nadšením, a skóre 226 bodů napovídá jak to asi vypadalo. Znamenalo pro tuto dvojici vedení v soutěži, a to až do její poloviny, kdy se k nim s přesně stejným skóre 226 bodů přiřadili Shawn Flarida a Tinsel Nic, ti do finále postoupili jako jedenáctí s 217 body. Nejlepší jízda soutěže však byla ještě před námi. Chvíle pro ni přišla v okamžiku, kdy do arény vstoupil Shawn Flarida a hřebec Steadys Dude, do finále postupovali jako druzí s 221 body. Předvedli divákům co to znamená, „spins made by Flarida“, aréna bouřila nadšením a rozhodčí ocenili jejich výkon 229,5 body. Tento výkon již nebyl překonán, a tak o vítězi bylo rozhodnuto. Shawn pak ještě startoval s valachem Big Leaque Yankee, kdy s výkonem 224 bodů a třetím místem završil své kralování na WRT 2005.

O vysoké úrovni soutěže svědčí fakt, že ještě do desátého místa byly výkony přes 220 bodů. Není zde možné jmenovat všechny, i když by si to mnozí pro své výkony zasloužili. Skvělé výkony podali Italové Dario Carmignani a Aldo Lorenzoni (5. a 6.místo). Chtěl bych však přeci jen připomenout úžasnou jízdu Kelly Zweifel (ITA), kdy po vyhlášení skóre 220,5 bodu zalil halu zlověstný hukot diváků, a nádhernou dynamickou a současně něžnou jízdu Verna Sapergii s hřebcem Golden Mac Jac (7.místo), který svého koně vedl nepřehlédnutelným přátelským způsobem.

Shawn Flarida a Steadys Dude ... 229,5 bodu

... pochybuje někdo, kde hledat "krále evropských reiningových arén" ?

Ještě závěrečné dekorování hlavní soutěže ... vidíte, že na světelné tabuli byl poměrně monotónní seznam vítězných jezdců, ale to je skutečnost vám všem už známá. Velmi sympatický byl šek, který si Shawn Flarida odnášel, nejkrásnější však byl okamžik, kdy stojící hala nadšeně aplaudovala Shawnovi, když při triumfální jízdě kolem arény na oslavu vítězství, zdravil diváky. Není divu jeho vystoupení zde bylo skutečně fenomenální.

 


Probereme s Jirkou ještě množství fotografií z jízd a ty nejzajímavější postřehy ještě přineseme.foto Jiří Zach (ty skvělé), JH (ty méně kvalitní)

JH