"Legendární chovatel legendárních koní" ...

 (28.3.2005)

 

 

... jeden z těch, kteří udělali "American Quarter Horse" tím, čím je ...


Henry J. (Hank) Wiescamp ....

  

 

"Legendární chovatel legendárních koní" – to je označení, které na Wiescampa opravdu sedí. Jen málokterý chovatel měl na chov Quarterů tak kompaktní vliv, jako právě on. Narodil se v r. 1906 v Nebrasce jako jeden z 9 sourozenců. Už jako 16tiletý dřel od slunka do slunka za dolar denně, aby si vydělal na školu. Když se na ni konečně dostal, měl zázemí ve stanu a žil jen o studené kuchyni. Tvrdé časy z něj udělaly tvrdého muže. Možná jen tak přežil dalších 10 let po škole, kdy s rodinou žil doslova ve stáji, dokud vlastníma rukama nepostavil dům.

 

Wiescamp měl ale jedinečný cit pro koně a obchodem s nimi začal budovat své budoucí impérium. Říkal: „Největší umění je najít koně, který je jak nebroušený diamant. Poznat jeho třídu, koupit ho, vyčistit, odčervit, pěkně ho nakrmit a prodat ho jako koně o třídu dražšího původnímu majiteli.“  Díky této své schopnosti sestavil jedno z nejlepších stád chovných klisen v zemi – a nebyly mezi nimi zdaleka jen ty nejkrásnější či nejvýkonnější, přesto vždy ty nejlepší matky. Řada z nich pocházela z linie Old Fred (asi 1893-1915). Byl to velký hřebec, asi 160 cm KV, s bílými odznaky, které jej řadily podle dnešních měřítek k Paintům. Možná i proto se u Wiescampa rodili nejen skvělí Quarteři, ale i Painti. Ostatně, Wiescamp sám byl velkým odpůrcem tzv. „bílého pravidla“, které vylučovalo z registrace u AQHA koně s velkým rozsahem bílých odznaků.

 

Wiescampův chov byl vystavěn na přirozené plemenitbě, kdy vybraný hřebec chodil na pastviny s určenými klisnami. Inseminace neexistovala a počet připuštěných cizích klisen byl prakticky nulový. Narozená hříbata se ve 2letech obsedla, vyzkoušela – a skončila buď s výžehem a v chovu nebo byla bez výžehu a dokladů okamžitě vyřazena a prodána. Prakticky žádný z Wiescampových koní nebyl soustředěně prezentován na kolbištích. Nejslavnější hřebec Skipper W nasbíral jen pár bodů, jeho dva nejlepší potomci Skiperette a Skipper´s King ani nedostali přiležitost vybojovat ROM. Jejich potomstvo ale bylo oslňující, a tak o Wiescampovy koně rostl zájem.

 

Wiescampova zatvrzelost by mohla z dnešního pohledu povinného sběru bodů a peněz vypadat komicky nebo podivínsky, on ale dobře věděl, co chce: „Musíš být rozhodnutý, jakého koně chceš chovat, a potom to udělat. Nikdy jsem nebral ohledy na to, jak se měnil typ quarerů, kteří momentálně vyhrávají. Netvrdím, že koně mého typu jsou ti praví, ale všem se holt nezavděčíš.“  Pokud byl Wiescamp přesvědčen o kvalitách určitého koně, hřebce či klisny, bylo takové zvíře neprodejné: „Proč bych měl začínat znovu od začátku? Peníze mi koně neporodí, na to potřebuju chovný materiál.“  To platilo třeba o jeho hřebci Skip N Go, 4násobně prochovaném na Skipper W, na nějž dostával Wiescamp závratné nabídky.

 

V chovatelských kruzích je ustálené označení „Wiescampovi koně“. Vztahuje se na koně z jeho chovu, kteří se vyznačují výškou kolem 150 cm, s mohutným osvalením, silnými kostmi a krátkými holeněmi. Malá hlava s malýma ušima a velkými žuchvami, široké čelo a výrazné oči – to vše je prototypem starého, původního typu  Quartera. Nezbývá než litovat, že se smrtí starého pána vzalo tak dlouho budované impérium za své. Přes 200 koní bylo rozprodáno na aukci a jedna kapitola chovu quarterů se tak nenávratně uzavřela.

 

Koně Wiescampova chovu: Skipper W, Skipper´s King, Silver Skip, Skip´s Reward, Skipity Skip, Skiperette, Skip T oo, Skip Queen. Skipadoo, Skipette, Sailalong, Skipper´s Smoke, Skip´s Barred a mnozí další.

 

(více o hřebci Skipper W a jeho potomstvu v seriálu Legendy plemene Quarter v časopise Jezdectví)

 

Silvie Lečíková