Víkend s Shawnem Flaridou v Kreuthu

 (10.1.2005)

 

... jak je vidět, někteří z vás se přeci nechali zlákat nabídkou návštěvy Kreuthu. Jak to tam vypadalo, to vám píše Janička Kytková.


 

Víkend se Shawnem Flaridou v Kreuthu

 

Když jsem si na podzim přečetla na internetu, že je tady možnost zúčastnit se takového kurzu, ani chvilku jsem neváhala.

 Shawn Flarida, skvělý trenér, jezdec, profesionál, ale i moc milý, příjemný a pořád usměvavý člověk. Myslím, že nemá smysl vypisovat všechny jeho úspěchy, na to by mi možná nestačily ani tři stránky :o), ale jen pro připomenutí letos např. Champion NRHA Open Futurity 2004. Jeho kurz byl naprosto SUPER BOMBA (z mého pohledu, možná někdo jiný bude mít odlišný názor?) !!!! Byla to úžasná zkušenost a zase jsme se naučili spoustu nových a užitečných věcí, což je určitě pro náš „český reining“ užitečné. Ale jak to všechno bylo…

 Kurz se pořádal v malé hale v německém Kreuthu, ve velké hale, k našemu obrovskému úžasu, probíhal turnaj v kopané :o). Celou organizaci si vzali na svá bedra manželé Karin a Jürgen Kalischinski a Jörg Schönfeld. Kurz měl podle mého odhadu dohromady cca 30 účastníků na koních a k tomu tak přes stovku diváků. O všechny bylo skvěle postaráno, neustále byla k dispozici teplá káva, čaj, nealko, k jídlu pizza a naprosto vynikající zákusky.

 Pátek byl vyhrazen pro profesionální jezdce. Na kurz s koňmi dorazili taková jména jako Grischa Ludwig, Rudi Kronsteiner, Morey Fisk, Oliver Stein, Sylvia Rzepka, Vern Sapergia, Sylvia Jäckle ale i Ivan Černoch (super, jen tak dál :o)). Shawn vysvětlil svojí metodu tréninku, všichni pozorně poslouchali, navzájem konzultovali svoje problémy v tréninku. Někteří z profíků zůstali a i v průběhu soboty a neděle jim byl vyhrazen čas na konzultace se Shawnem. Většina si přivezla konkrétní koně, s kterými chtěli poradit. Bylo velmi zajímavé dívat se např. na Verna Sapergiho jak se i přes svojí skvěle zaběhnutou metodu učí stále nové a nové věci…

 Sobota a neděle byla vyhrazena pro Non Pro jezdce. Během soboty Shawn vysvětlil trénink všech reiningových cviků. Dopoledne se začínalo se spiny a prací na kruhu, pak následoval oběd a odpoledne přišli na řadu přeskoky, stopy a rollbacky. Shawn vysvětlil před každým cvikem, jak on sám trénuje mladé i starší show koně. Potom každý účastník předváděl samotné cviky, Shawn trpělivě, vstřícně a stále radil každému účastníkovi zvlášť. I diváci ho neustále zahlcovali dotazy, některé byly zajímavé, jiné Shawna docela pobavily.

 V neděli už chtěl Shawn vidět pokroky. Probíraly se stejné věci, ale řešily se víc do hloubky, problémy každého účastníka řešil Shawn eventuelně a musím uznat, že opravdu u KAŽDÉHO účastníka kurzu jsem zaznamenala zlepšení. Shawn za víkend prozradil celou svou tréninkovou metodu, poradil s řešením různých podstatných problémů, které vznikají v tréninku, jak přizpůsobit trénink před závody, jak dlouho opracovávat před závodem, na co se zaměřit, jak koni vytvořit klid i na závodech, atd…..

 V neděli v 15 hod. se konala aukce o tmavomodrou Shawnovu bundu. Ano, slyšíte dobře, Shawn měl na sobě "Team USA Gold Medal" bundu, kterou má na světě jen další tři lidé, a to členové vítězného amerického týmu z World Equestrian Games v Jerezu z roku 2002. Shawn souhlasil s tím, že bundu věnuje do aukce a výtěžek poputuje na pomoc do Asie. Vyvolávací cena začínala na 300,00 Euro, ale jak to nakonec dopadlo, bohužel nevím, protože jsme odjeli domů. Kdyby to někoho moc zajímalo, není problém to zjistit.

 No prostě kurz byl super, nemůžu tady vypsat všechno, co jsem se za celý víkend naučila, to bych pak z toho mohla udělat delší povídku :o)  Byla jsem moc ráda, že v sobotu dorazila do Kreuthu i početná skupina z Moravy. Takže nás tam nakonec byla docela kopa: já, Lukáš Jirák, Ivan Černoch, Martin Veterník, Monika a Petr Julinovi, Tom Zajac, Martina Čmielová a Leoš Holcknecht.

 Je super, že všichni dorazili a s nadšením se učili nové věci!!

  

Takže v únoru nashledanou v Kreuthu na kurzu Andrea Fappaniho…… :o)

Jana Kytková

foto z kurzu www.westerninfo.de